מערכת ניהול תוכן cms

מערכת ניהול תוכן (CMS) – מבוא

וורדפרס ועולם האתרים הדינמיים כוללים כיום עדכון שוטף של תכני האתר והתבססות חזקה על מסדי נתונים הביא לעלייה מטאורית בדרישה למתכנתים ובפונים ללימודים לצורך הכשרה של הנדסאי תוכנה.

מערכת וורדפרס
מערכת וורדפרס

הנדסאים בתחום הווב

יותר ויותר אנשים פונים למוסדות לימוד בתחום כדי לשלוט ברזי התכנות וכדי להרחיב את הידע המקצועי בנושא, ידע שבשנים הבאות לא יסולא בפז מבחינה מקצועית עקב עליה בביקוש למוחות בעולם האינטרנט המתפתח.

אחת הסיבות העיקריות לכך היא ההכשרה הרחבה בזמן קצר שמקבלים הנדסאי התוכנה, מה שמאפשר להם לאחר מכן להשתלב בתעשיית הווב במהירות גדולה יחסית כאשר תחום זה אשר מתבטא בלימוד עצמי בעיקר אוהב את ה”תעוזה” של אלה שלא הולכים בתלם וחוקרים ולומדים בעצמם דברים.

עוד אחת מהסיבות לכך היא ההבנה כי עולם האינטרנט משתנה תדיר וכיום האתרים המוצעים בו הם מורכבים וכוללים תשתית תוכן מורכבת הכוללת תוכן טקסטואלי, תמונות, קול, ומדיה מתקדמת כסרטוני פלאש ותלת מימד.

מזה cms לניהול תוכן ?

ניהול אתר בקלות

הלקוחות שפעם היו משלמים למתכנת כספים רבים עבור הקמת האתר ועדכונו, היום דורשים לקבל מערכות בניית אתרים וניהול תוכן והמאפשרות הקמה עצמאית של האתר וניהול קל, מהיר וידידותי של תכניו. פרויקטים של בניית מערכות ניהול תוכן (CMS) הם פרויקטים מכניסים מאד והתחרות בשוק תוכנות אלו גדולה, מה שכמובן מגדיל עוד יותר את הביקוש להנדסאי תוכנה רלוונטיים ומוכשרים שיוכלו לספק את הדרישה ולהקים מערכות בעלות יתרון ייחודי.

רבים מאיתנו לוקחים כמובן מאליו פעולות פשוטות כמו שליחת מייל,או העלאת תמונה בפייסבוק. אנחנו פשוט לא מבינים שמאחורי כל פעולה שכזאת הייתה מלאכת מחשבת, המשלבת בתוכה חשיבה ועבודה, בכתיבת הקוד לאפליקציות השונות.
בשנים האחרונות הרשת עברה שינוי מטאורי,מאתרי בלוק סטטיים לאתרים חכמים המכילים בתוכם שירותים ואפליקציות לשימוש נוח וקל.
בעלי אתרים יכולים היום לנהל את האתרים שלהם בפשטות ,להעלות ולהוריד מהן תוכן ולבצע פעולות שונות בלחיצת כפתור(מה שנראה דימיוני לפני מספר שנים). כאשר השימוש נע מאתרי תדמית פשוטים ועד תבניות מורכבות.

יתרונות מערכת ניהול תוכן

מערכת ניהול תוכן מאפשרת למשתמש, גם אם אינו מבין דבר וחצי דבר בתכנות, להקים אתר לעסק או לצורך אחר ולנהל את תכני האתר בקלות ובנוחות באמצעות ממשקים מובנים, קלים לשימוש ונוחים וללא צורך בגישה ישירה לשרת האחסון.

מערכת ניהול תוכן טובה כוללת כיסוי לתחומים רבים:

  • ניהול הנתונים הנשמרים כדוגמת רשימת הלקוחות, רשימת המוצרים ומחיריהם, המבצעים המוצעים, כותרות מאמרים או כתבות, ועוד.
  • אפשרות לנהל את תכני האתר באמצעות מימשק משתמש ידידותי (Back End)
  • אפשרות צפייה באתר מנקודת מבטו של לקוח הקצה (Front End)
  • ניהול רשימות אנשי קשר ותקשורת עימם
  • ניהול אמצעים לקידום אתרים המוטמעים במערכת (כ- meta tags, יצירת מפות אתר והפצתן למנועי החיפוש, ניהול קישורים וכדומה)
  • מערכי אבטחת מידע המבטיחים מפני פריצות לאתר וגניבת מידע

אולי יעניין אתכם לבצע בדיקת מהירות גלישה חינם וקבלו תוצאות תוך 20 שניות.


בנוסף, מערכות ניהול תוכן רבות כוללות ערכות תוכן ייעודיות למטרות מסוימות, לדוגמה ערכות לניהול חנות וירטואלית יכללו בנוסף על התכונות אשר נמנו למעלה גם קישוריות למערכות סליקת כרטיסי אשראי וקישוריות ל – PayPal, מערכות ניהול ותמחור משלוחים, בניית עץ היררכיה של מוצרים ועוד.

עוד בנושא: